Amritsar, Punjab
GST No. 03AAMCB4919L1ZG
Call 07949306110 68% Response Rate
Send Enquiry
| Color Index | Magenta |
| Form | Powder |
| Application | Polyester Cotton |
| Dyeing Method | High temperature |
| Shade Type | Pink |
| Strength | 150% |
| Purity | 95% |
| Packaging Size | 25 kg |
View Complete details
| Color Index | Violet |
| Form | Powder |
| Application | Polyester |
| Dyeing Method | High temperature |
| Strength | 150% |
| Purity | 98% |
| Packaging Size | 50 kg |
View Complete details
| Form | Powder |
| Application | Polyester Cotton |
| Color | Black |
| Strength | 100% |
| Purity | 95% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | Bag |
View Complete details
| Form | Powder |
| Application | Polyester Cotton |
| Purity | 90% |
| Packaging Size | 50 kg |
| Pack Type | Bag |
View Complete details
| Color Index | Red |
| Form | Powder |
| Application | Polyester Cotton |
| Dyeing Method | High temperature |
| Strength | 150% |
| Purity | 98% |
| Packaging Size | 50 kg |
View Complete details
| Color Index | Brown |
| Form | Powder |
| Application | Polyester Cotton |
| Shade Type | Brown |
| Strength | 100% |
| Purity | 98% |
| Country of Origin | India |
| Packaging Type | Bag |
View Complete details
| Color Index | Turquoise Blue |
| Form | Powder |
| Application | Polyester |
| Shade Type | Blue |
| Strength | 150% |
| Purity | 95% |
| Packaging Size | 20 kg |
View Complete details
| Color Index | Disperse Musturd Yellow |
| Form | Powder |
| Application | Polyester |
| Dyeing Method | High temperature |
| Strength | 150% |
| Purity | 95% |
| Packaging Size | 50 kg |
View Complete details
| Color Index | Pink |
| Form | Powder |
| Application | Nylon |
| Dyeing Method | High temperature |
| Strength | 150% |
| Purity | 95% |
| Packaging Size | 50 kg |
View Complete details
| Color Index | Disperse Blue |
| Form | Powder |
| Application | Polyester |
| Dyeing Method | High temperature |
| Strength | 150% |
| Purity | 98% |
| Packaging Size | 50 kg |
View Complete details
| Color Index | Navy Blue |
| Form | Powder |
| Application | Polyester |
| Dyeing Method | High temperature |
| Shade Type | Blue |
| Strength | 100% |
| Purity | 98% |
View Complete details
| Color Index | Disperse Yellow |
| Color | Yellow |
| Shade Type | Yellow |
| Strength | 100% |
| Country of Origin | India |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | 98% |
| Usage/Application | Textile Printing |
| Packaging Type | |Bag |
View Complete details
| Color Index | Disperse Yellow |
| Application | Polyester Cotton |
| Form | Powder |
| Shade Type | Yellow |
| Strength | 100% |
| Packaging Size | 50 kg |
| Country of Origin | India |
View Complete details