Amritsar, Punjab
GST No. 03AAMCB4919L1ZG
Call 07949306110 68% Response Rate
Send Enquiry
| Dye Type | Strong Acid |
| Color | GREEN MULTIPLE SHADES AVALIABLE |
| Color Index | MULTIPLE SHADES |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Application | Nylon |
| Solubility | Water Soluble |
| Packaging Size | 1 kg |
| Dye Origin | Synthetic |
View Complete details
| Color | Brown |
| Color Index | BROWN SHADES AVALIABLE |
| Dye Type | Strong Acid |
| Form | Powder |
| Application | Nylon |
| Purity | 99% |
| Solubility | Water Soluble |
| Dye Origin | Synthetic |
View Complete details
| Form | Powder |
| Color Index | Patent Blue |
| Color strength | 100% |
| Purity | 99% |
| Application | Textile |
| Solubility | High soluble |
| Light fastness | Good |
| Fabric used for | Cotton |
View Complete details
| Dye Type | Strong Acid |
| Color | Green |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Application | Nylon |
| Solubility | Water Soluble |
| Packaging Size | 1 kg |
| Dye Origin | Synthetic |
View Complete details
| Color Index | Acid Blue 9 |
| Form | Powder |
| Shade | Reddish Blue |
| Color strength | 100% |
| Purity | 99% |
| Application | Textile |
| Solubility | Water soluble |
| Light fastness | Medium |
| Pack size | 1 kg |
View Complete details
| Dye Type | Strong Acid |
| Color | Red |
| Form | Powder |
| Application | Nylon |
| Purity | 99% |
| Solubility | Water Soluble |
| Dye Origin | Synthetic |
C Dye Acid Maroon is a high-performance textile printing pigment/dyestuff specially formulated to deliver bright, clean, and long-lasting maroon shades across a wide range of printing applications. Known for its excellent dispersion, strong colour strength, and smooth printability, this product is ideal for premium-quality textile prints and consistent production results.
View Complete details
| Dye Type | TEXTILE FABRICS |
| Color | ALL SHADES |
| Form | Powder |
| Application | Nylon |
| Purity | 99% |
| Solubility | Water Soluble |
| Dye Origin | Natural |
View Complete details
| Color | Pink |
| Form | Powder |
| Brand | C OUT |
| Application | Nylon |
| Purity | 99% |
| Solubility | Water Soluble |
View Complete details
| Dye Type | Milling |
| Color | Acid Yellow |
| Form | Powder |
| Application | Nylon |
| Purity | 90% |
| Solubility | Water Soluble |
| Packaging Size | 50 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
View Complete details
| Color | Acid Mustard Yellow |
| Form | Powder |
| Application | Nylon |
| Purity | 95% |
| Solubility | Water Soluble |
| Packaging Size | 50 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
C Dye Acid Mustard Yellow is a high-performance textile printing pigment/dyestuff specially formulated to deliver bright, clean, and long-lasting mustard yellow shades across a wide range of printing applications. Known for its excellent dispersion, strong colour strength, and smooth printability, this product is ideal for premium-quality textile prints and consistent production results.
View Complete details
| Dye shade | Pink |
| Form | Powder |
| Color strength | 120% |
| Purity | 99% |
| Application | Textile |
| Solubility | Water soluble |
| Light fastness | Medium |
| Fabric used for | Cotton |
View Complete details
| Purity | 99% |
| Shade | Yellow |
| Application | Exhaust Dyeing |
| Fiber Type | Cotton |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 1 kg |
| Usage Industry | Textile |
View Complete details
| Dye Type | Strong Acid |
| Color Index | ACID BLUE DYES |
| Color | Blue |
| Shade | BLUE SHADES AVALIABLE |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Application | Nylon |
| Solubility | Water Soluble |
| Packaging Size | 1 kg |
| Dye Origin | Synthetic |
C Dye Acid Blue is a high-performance textile printing pigment/dyestuff specially formulated to deliver bright, clean, and long-lasting blue shades across a wide range of printing applications. Known for its excellent dispersion, strong colour strength, and smooth printability, this product is ideal for premium-quality textile prints and consistent production results.
View Complete details
| Color | Red |
| Color Index | MULTIPLE SHADES |
| Dye Type | Strong Acid |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Application | Textile |
| Packaging Size | 1 kg |
C Dye Acid Red is a high-performance textile printing pigment/dyestuff specially formulated to deliver bright, clean, and long-lasting red shades across a wide range of printing applications. Known for its excellent dispersion, strong colour strength, and smooth printability, this product is ideal for premium-quality textile prints and consistent production results.
View Complete details
| Dye Type | Strong Acid |
| Color | Red |
| Color Index | Acid Black 1 |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Application | Textile |
| Solubility | Water Soluble |
| Packaging Type | HDPE Bag |
View Complete details
| Color Index | Acid Orange |
| Purity | 98% |
| Form | Powder |
| Shade | Orange |
| Application | Textile |
| Solubility | Water Soluble |
| Packaging Size | 50 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
C Dye Acid Orange is a high-performance textile printing pigment/dyestuff specially formulated to deliver bright, clean, and long-lasting orange shades across a wide range of printing applications. Known for its excellent dispersion, strong colour strength, and smooth printability, this product is ideal for premium-quality textile prints and consistent production results.
View Complete details
| Color | Acid Violet |
| Purity | 95% |
| Form | Powder |
| Application | Textile |
| Solubility | Water Soluble |
| Packaging Type | HDPE Bag |
C Dye Acid Violet is a high-performance textile printing pigment/dyestuff specially formulated to deliver bright, clean, and long-lasting violet shades across a wide range of printing applications. Known for its excellent dispersion, strong colour strength, and smooth printability, this product is ideal for premium-quality textile prints and consistent production results.
View Complete details
| Dye Type | Strong Acid |
| Color | Blue |
| Color Index | Acid Violet 17 |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Application | Textile |
| Solubility | Water Soluble |
| Packaging Size | 1 kg |
| Dye Origin | Synthetic |
View Complete details