Amritsar, Punjab
GST No. 03AAMCB4919L1ZG
Call 07949306110 68% Response Rate
Send Enquiry
| Colour | Green |
| Application | Textile |
| Form | Liquid |
| Pigment Content | 20–30% |
| Binder Type | Acrylic |
| Ionic Nature | Nonionic |
| Packaging Type | Bottle |
View Complete details
| Pigment Type | Organic |
| Shade | Middle Green |
| Application | Textile |
| Colour Index | PG 7 |
| Light Fastness | 5–6 |
| Form | Paste |
| Packaging Size | 500 g |
View Complete details
| Minimum Order Quantity | 1 Container |
| Application | Textile Printing |
| Color Shade | Violet |
| Form | Liquid |
| Ionic Nature | Anionic |
| Color | VIOLET MB |
| Packaging Type | DRUM |
| Packaging Size | 30 KG |
Additional Information:
View Complete details
| Application | Textile Printing |
| Color Shade | Yellow |
| Solid Content | >50% |
| Ionic Nature | Anionic |
| Binder Type | Acrylic |
| Viscosity | Low |
| Pack Type | Bottle |
View Complete details
| Chemical Type | Printing Binder |
| Application | Textile Printing |
| Application Use | Pigment Printing |
| Color Shade | Brown |
| Form | Liquid |
| Ionic Nature | Anionic |
| Application Substrate | Cotton |
| Grade Standard | Textile Grade |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Color | Yellow |
| Packaging Size | 1 kg |
| Paste Type | Water Based Pigment Paste |
| Application | Paint |
| Pigment Type | Organic |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bottle |
| Colour | Red |
| Purity | 99% |
View Complete details
| Application | Textile Printing |
| Color Shade | Violet |
| Solid Content | 15–20% |
| Ionic Nature | Anionic |
| Binder Type | Acrylic |
| Fastness | Good Light Fastness |
| Form | Liquid |
| Viscosity | Medium |
C Print Navy Blue CNB is a high-performance textile printing pigment/dyestuff specially formulated to deliver bright, clean, and long-lasting navy blue shades across a wide range of printing applications. Known for its excellent dispersion, strong colour strength, and smooth printability, this product is ideal for premium-quality textile prints and consistent production results.
View Complete details
| Colour | Brill Pink |
| Application | Textile |
| Form | Liquid |
| Binder Type | Acrylic |
| Ionic Nature | Anionic |
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Textile Printing |
View Complete details